Wyjątkowy koncert w Filharmonii w Szczecinie - miniatura

Wyjątkowy koncert w Filharmonii w Szczecinie

W najbliższą niedzielę, 17 grudnia w Sali koncertowej Filharmonii w Szczecinie obędzie się wyjątkowy koncert rozpoczynający serię niezwykłych spektakli multimedialnych Delirium-Edition: Dark Matter(s).

To seria koncertów gdzie orkiestra symfoniczna spotyka się z elektroniką, a słuchacze mają wpływ na przebieg akcji. Na scenie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Wiktora Kociubana. W repertuarze światowa premiera utworów skomponowanych specjalnie na tę okazję: „The Artist’s way” Piotra Peszata oraz „Herr Thaddäus” Pawła Mykietyna. „Herr Thaddäus” to nowy utwór sceniczny kompozytora na elektronikę i orkiestrę symfoniczną w przestrzeni. Scenografię do niego wykonał Mirosław Bałka.

Nieskończona ilość bodźców, informacji, nowe media, wzmożone tempo życia. Pod ich naporem znajduje się współczesny człowiek. Z jednej strony to ograniczenie, z drugiej szansa na większe możliwości wyrazu w sztuce. Koncert to nowa forma wyjścia na przeciw potrzebom dzisiejszej publiczności - odbiorca może interaktywnie współtworzyć wydarzenie: nadawać mu swoje ramy, decydować o przebiegu akcji. Dzięki temu żaden koncert nigdy nie będzie taki sam. Będzie niepowtarzalny, tak jak nasze emocje.

Dark matter(s) to seria, która prezentuje znane i nieznane utwory muzyki orkiestrowej i operowej XX i XXI wieku. Autorem projektu jest dyrygent Wiktor Kociuban.

Nasz widzialny świat, a wiec wszystko, co znamy - inaczej zwykła materia - stanowi zaledwie 5 proc. Wszechświata. Ciemna energia to aż 68 proc., zaś tytułowa ciemna materia, która oddziałuje grawitacyjnie i sprawia, iż galaktyki mają taki, a nie inny kształt to 27 proc. uniwersum. Jak owo „niewidzialne rusztowanie świata” czyli ciemna materia, tak muzyka współczesna, dzisiaj jakże często niesłusznie pomijana, jest bardzo ważną częścią naszej egzystencji: stanowi trzon kultury. Jest to sztuka należąca do nas, w przeciwieństwie do tej dawnej, tworzonej dla ludzi żyjących w innych czasach – mówi autor projektu Wiktor Kociuban.

Podczas koncertu usłyszymy zupełnie nowe utwory skomponowane specjalnie na tę okazję: „The Artist’s way” na orkiestrę symfoniczną, audio playback i video Piotra Peszata oraz „Herr Thaddäus” na elektronikę i orkiestrę symfoniczną w przestrzeni Pawła Mykietyna.

Koncert będzie finałem tegorocznej edycji cyklu poświęconego polskiemu dziedzictwu kulturowemu „Jeszcze polska muzyka”, zainaugurowanego przez Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej osiem lat temu.

Wystąpią:

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
Łukasz Konieczny - bas (głos z taśmy)
Barbara Sieroslawski - recytacja (głos z taśmy)
Grzegorz Mart - video
Mirosław Bałka - scenografia, video
Wiktor Kociuban - dyrygent

W programie:

Piotr Peszat - The Artist’s way (2017) na orkiestrę symfoniczną, audio playback i video
Paweł Mykietyn - Herr Thaddäus (2017) na elektronikę i orkiestrę symfoniczną w przestrzeni *

Koncert objęty został programem „filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!"

• podczas utworu orkiestra będzie także rozmieszczona poza sceną, w przestrzeni sali