Wiele hałasu o szept - miniatura

Wiele hałasu o szept

Zastanawialiście się kiedyś gdzie zaczyna i kończy się cisza? Jak bardzo do tej granicy może zbliżyć się kompozytor by słuchacze odczuli to, co w ten dość wyrafinowany sposób chce im przekazać? M.in o tym możemy przeczytać w artykule Barbary Kingi Majewskiej "Wiele hałasu o szept" dostępnym w serwisie muzykotekaszkolna.pl, którego fragment znajdziecie poniżej.

"Użycie szeptu może budzić wiele skojarzeń. Najcichszy ze sposobów posługiwania się głosem towarzyszy sytuacjom, kiedy brakuje sił lub zawodzi zdrowie, kiedy należy ukryć lub zastrzec słowo dla jednego, wybranego ucha lub kiedy chcemy zbudować zażyłość lub intymny charakter wypowiedzi. 30 decybeli wystarczy więc, żeby dać wyraz całemu spektrum stanów, sytuacji i zdarzeń – osłabieniu, chorobie, tajemnicy, konspiracji, zdradzie, niespodziance, zaufaniu, bliskości, zmysłowości. (...)

Doznania muzyczne oscylujące w granicach 0–30 decybeli (dB) stanowią margines współczesnych zjawisk dźwiękowych. Na 30 dB zwykło się szacować subiektywny poziom głośności szeptu, jakiego używamy komunikując się w bibliotece. Szept sceniczny będzie głośniejszy od szeptu bibliotecznego, ale cichszy od mowy, której standardową głośność ocenia się na 60 dB. (...)

Pomiędzy oznaczającym ciszę zerem decybeli, a sześćdziesięcioma decybelami głośności mowy, grecki kompozytor Yannis Kyriakides, odnajduje materiał do stworzenia instalacji dźwiękowej Wordless. Kyriakides przetwarza niewerbalne odgłosy mowy zaczerpnięte z nagrań wywiadów udostępnionych na stronie belgijskiego kolektywu etnologów miejskich. Dźwiękowe produkty uboczne posługiwania się głosem – szmer wdechu, odchrząkiwania, jęknięcia, pomruki splatają się z utrwalonymi w nagraniach wywiadów odgłosami przestrzeni, w których odbywały się wywiady. Za pomocą dźwięków wyabstrahowanych z nagrań Kyriakides tworzy nową, bezsłowną narrację. W Wordless dźwięki stanowiące margines słyszalnego stają się głównym obiektem naszego słuchania."

Cały artykuł wraz z multimediami dostępny pod poniższym linkiem

Ilustracja: kadr z teledysku Björk It's Oh So Quiet