Szczecin po raz pierwszy - miniatura

Szczecin po raz pierwszy

6.10.2016 roku w Sali Koncertowej Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie w inauguracji pilotażowej edycji programu "filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!" udział wzięli uczniowie klas maturalnych I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

Ponad 200 uczniów klas trzecich zaproszonych na otwartą i zorganizowaną tylko dla nich specjalną próbę w Filharmonii miało okazje osobiście podpatrzeć w jaki sposób pracują muzycy orkiestry pod dyrekcją dyrektora artystycznego Rune Bergmanna i w jaki sposób przygotowują się do koncertu. W takcie próby zaproszeni przez Filharmonię goście poznali zasady uczestnictwa w Programie oraz wysłuchali "Obrazków z wystawy" Modesta Musorgskiego

Uczestnicy Programu w Szczecinie będą mogli wraz z osobą towarzyszącą bezpłatnie wybrać się na każdy z 20 koncertów organizowanych przez Filharmonię od października 2016 do czerwca 2017. Dodatkowo chętni maturzyści będą mogli wziąć udział w tworzeniu nowego programu artystycznego Filharmonii w Szczecinie oraz pozostałych 6 filharmonii biorących udział w Programie na rok 2017/2018 głosując w plebiscycie na utwory muzyki klasycznej. Trzy spośród dziesięciu najwyżej ocenionych utworów znajdą się w kolejnym sezonie w programie Filharmonii. Głosu w plebiscycie można oddawać do 31.01.2016 roku.

Instytut Muzyki i Tańca w celu wsparcia działalności kulturalnej filharmonii równolegle realizuje program 7 miastach Polski: w Lublinie, Kielcach, Toruniu, Białymstoku, Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie i Elblągu.

fot. J. Roguz