Skrzypce w zbiorach polskich - miniatura

Skrzypce w zbiorach polskich

21 października, podczas Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego, została uruchomiona kolejna odsłona portalu www.instrumenty.edu.pl poświęcona skrzypcom z polskich kolekcji oraz instrumentom zwycięzców konkursów lutniczych i wykonawczych.

Skrzypce w zbiorach polskich” to trzecia, po „Polskich ludowych instrumentach muzycznych” i „Fortepianie w zbiorach polskich”, odsłona portalu „Instrumenty muzyczne” – największej cyfrowej kolekcji instrumentów muzycznych w Polsce.

Do końca 2016 roku na portalu znajdzie się ponad 1000 wysokiej jakości zdjęć skrzypiec z Kolekcji Instrumentów Lutniczych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zarządzanej przez Związek Polskich Artystów Lutników, instrumenty polskich laureatów Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego oraz skrzypce, na których grali wybitni polscy skrzypkowie, zdobywający laury na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego.
Dokumentacji zdjęciowej towarzyszą opisy, biogramy wybitnych lutników, teksty poświęcone historii lutnictwa w Polsce i Europie, praktyce wykonawczej oraz zagadnieniom związanym z warsztatem lutniczym. Zostaną zaprezentowane również, dokonane specjalnie z myślą o portalu, nagrania wybranych skrzypiec z Kolekcji MKiDN. W nowo utworzonej na portalu o instrumentach zakładce „edukacja” znajdują się artykuły i filmy o charakterze popularyzatorskim (m. in. z udziałem Adama Bałdycha), kierowane do szerszej publiczności. Portal posiada dwie wersje językowe – polską i angielską.

Do współpracy przy tworzeniu portalu Instytut Muzyki i Tańca zaprosił wybitnych naukowców i lutników: prof. Beniamina Vogla – instrumentologa i historyka instrumentów muzycznych i reprezentującą młode pokolenie instrumentologów Joannę Gul (Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego). Wśród autorów tekstów są Alicja Knast, dr Stanisław Marduła i prof. Zbigniew J. Przerembski. Kuratorem portalu jest muzykolog Agata Mierzejewska. Zdjęcia wykonał Waldemar Kielichowski. Za realizację informatyczną odpowiada Studio Robot.
Partnerami projektu są Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu i Związek Polskich Artystów Lutników. Portal realizowany jest przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy również do odwiedzenia strony www.instrumenty.edu.pl, a także związanego z nią bloga (www.blog.instrumenty.edu.pl), gdzie można znaleźć więcej informacji na temat projektu, m.in. relacje z kwerend i sesji zdjęciowych służących budowie portalu.