Partytury na cztery struny - miniatura

Partytury na cztery struny

Tym, co łączy obu panów, oprócz imienia oczywiście są skrzypce! Z tą małą różnicą, że pierwszy, Adam Bałdych to urodzony w 1986 roku skrzypek jazzowy, a drugi z nich, Adam Jarzębski to żyjący w XIX wieku polski skrzypek, dyrygent, organizator życia muzycznego i kompozytor – samouk, o którym każdy posiadający elementarne wykształcenie muzyczne musiał przynajmniej słyszeć.

Nie da się ukryć, że skrzypce obok fortepianu są dziś najpopularniejszym i najbardziej fascynującym instrumentem – także dla tych, którzy w swoich kompozycjach poszukują nowych środków wyrazu i pozornie postanawiają pozbawić skrzypce ich pięknego dźwięku. Niekonwencjonalne sposoby wykorzystywania tego niezwykle szlachetnego i tak bardzo związanego z tradycją muzyki europejskiej instrumentu pozwalają spojrzeć na niego w zupełnie inny sposób.

Jednak aby odnaleźć w skrzypcach to co ukryte, dobrze wcześniej przyswoić sobie kilka faktów z historii muzyki. Te w syntetyczny sposób opracowała Agata Kwiecińska w tekście "Partytury na cztery struny", opublikowanym w serwisie poświęconym skrzypcom,

fot. IMiT

drukuj
[^]