Koncert w filharmonii? Może jednak warto! - miniatura

Koncert w filharmonii? Może jednak warto!

Dnia 10 maja 2017 roku byłam, na koncercie, gdzie głównymi wykonawcami był zespół akordeonowy „Motion Trio” w składzie: Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek oraz Marcin Gałażyn. Towarzyszyła im Elbląska Orkiestra Kameralna. Razem stanowili zgraną jedność, a bez tego nie byłoby takiego niesamowitego efektu. To nie pierwszy jej koncert, na którym miałam okazję być.

Koncert trwał półtorej godziny. Z każdą sekundą było przyjemniej aż szkoda było odrywać wzrok. Każdy występ wykonywany przez elbląską orkiestrę jest czymś wspaniałym. Można nazwać to oderwaniem się od rzeczywistości. Mimo, że wokół jest pełna sala ludzi, człowiek potrafi się wewnętrznie wyciszyć i uspokoić. Taki oksymoron jest warty doświadczenia, niezależnie od wieku. Pomoże nauczyć spokoju duszy.

Każdy instrument, każdy dźwięk jest tak zgrany, że opuszczenie sali w trakcie występu byłoby nieodpowiednie. Wszyscy wykonawcy elegancko ubrani, przygotowani, nic, tylko powiedzieć, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Czego chcieć więcej? Słuch jest tak ważnym zmysłem, że trzeba go cenić. Ile wspaniałości możemy doświadczyć dzięki niemu. Tyle niesamowitych wrażeń – koncerty, występy.

W pewnym momencie zaczęłam zdawać sobie sprawę, że ta właśnie orkiestra wpływa na mnie tak, jak nigdy w życiu bym nie pomyślała. Mogłabym jej słuchać na okrągło, ponieważ uspokaja mnie, pozwala oderwać się od otaczającego świata. Jestem tylko ja i orkiestra – muzyka, która dzięki nim płynie. Zachęca mnie to do przemyśleń nad sensem życia. Pomyślałam, że jeśli po zakończeniu występu moja osobowość zmieni się chociaż trochę i na dłuższy czas, to będę to zawdzięczać właśnie temu zespołowi. Występ bardzo mnie zainspirował, energia zaczęła mnie rozpierać jak nigdy dotąd. Szczęście towarzyszyło mi z każdym krokiem.

Nigdy bym się nie spodziewała, że taką wartość można odnaleźć w sobie właśnie dzięki koncertowi. Elbląska Orkiestra Kameralna była pierwszą orkiestrą z jaką miałam styczność. Jestem zadowolona, że poszłam na ich koncert. Niektórzy często nie zdają sobie sprawy, jak muzyka może wpłynąć na ich umysł, głownie pozytywnie. Uważam, że każdy niezależnie od wieku powinien iść na taki koncert. Może właśnie odnajdzie tam cząstkę siebie tak jak ja.

Kamila Helwak,
III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła w Elblągu

drukuj
[^]