Kolejny koncert w Narodowej na żywo on-line - miniatura

Kolejny koncert w Narodowej na żywo on-line

Przed nami kolejna transmisja z Filharmonii Narodowej. Tym razem wystąpią:

Orkiestra Filharmonii Narodowej
Dyrygent - Jacek Kasprzyk
Skrzypce - Maria Machowska
Wiolonczela - Aleksandra Ohar-Sprawka
Fagot - Leszek Wachnik

W Programie:

  • Johann Sebastian Bach

Preludium i fuga Es-dur BWV 552 (oprac. Arnold Schönberg)
Joseph Haydn

  • Symfonia koncertująca B-dur Hob.I:105 na obój, fagot, skrzypce i wiolonczelę
  • Mieczysław Weinberg

Melodie polskie na orkiestrę op. 47/2

  • Henryk Mikołaj Górecki

IV Symfonia Tansman Epizody op. 85

Transmisja 20.11.2015 godzina 19:30
na www.filharmonia.pl

Symfonie „koncertujące” cieszyły się szczególną popularnością w epoce wczesnego klasycyzmu, gdy gatunkowe normy dopiero się kształtowały. We wspaniałych orkiestrach, takich jak elektorska w Mannheimie, a także nieco skromniejsza, lecz równie doborowa w Esterhazie działali wybitni wirtuozi-soliści i to z myślą o nich komponowano utwory symfoniczne z eksponowanymi partiami poszczególnych instrumentów. Także w wielu wczesnych dziełach Haydna napotkamy taką technikę, lecz Symfonia B-dur pochodzi z okresu wizyt w Londynie, a więc z końcowej fazy symfonicznej twórczości autora, stanowiąc odpowiedź na zainteresowania tamtejszej publiczności oraz na sukces podobnej kompozycji Ignaza Pleyela. Zgodnie z tradycją tamtej epoki, partie solowe wykonają koncertmistrzowie i soliści poszczególnych sekcji orkiestry Filharmonii Narodowej.

IV Symfonia „Tansman epizody” Henryka Mikołaja Góreckiego to niedokończone opus ultimum wybitnego twórcy zmarłego w 2010 roku. Jej prawykonanie miało miejsce w Londynie w kwietniu 2014 roku. Dzieło powstałe z inspiracji dyrektora łódzkiego Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Indywidualności Muzycznych „Tansman” Andrzeja Wendlanda, subtelnie nawiązuje do twórczości pochodzącego z Łodzi neoklasyka i wykorzystuje litery jego nazwiska jako ukryty muzyczny „kod”. Niestety, kompozytor nie doczekał prawykonania, a kompletny wyciąg fortepianowy zinstrumentował – według ścisłych wskazówek ojca – Mikołaj Górecki.

Prowadzący koncert Jacek Kaspszyk ponownie zwraca uwagę na postać odkrywanego po latach na nowo wybitnego polskiego kompozytora Mieczysława Weinberga, który choć spędził większość twórczego życia w ZSRR, nie zapomniał o ojczyźnie swej młodości i dawał temu wyraz na kartach swych barwnych, żywo instrumentowanych dzieł.

Najbliższe koncerty:

27.11 godz. 19.30
Orkiestra i Chór Żeński Filharmonii Narodowej
Tarnowski | Kulka
Program: Czajkowski, Holst

12.12 godz. 18.00
Orkiestra Filharmonii Narodowej
Kaspszyk | Maisky
Program: Dvořák, Rachmaninow

19.12 godz. 18.00
Chór Filharmonii Narodowej
Orkiestra Filharmonii Narodowej
Wojnarowski | Gembalski
Program: kolędy, Małecki (oprac.)

ZAPRASZAMY!

źródło: FN

drukuj
[^]