Jak nauczyć się słyszenia? - miniatura

Jak nauczyć się słyszenia?

Uczymy się pływać, uczymy się tańczyć, grać na instrumencie, prowadzić samochód. Uczymy się także chodzić, mówić, czytać czy gwizdać. Czy musimy także nauczyć się słyszeć? O tym możemy przeczytać w artykule Krzysztofa Marciniaka pt. "Kreślić mapy uchem, komponować na piechotę..." dostępnym w całości w serwisie muzykotekaszkolna.pl.

"To, że w dorosłym życiu zwykle nie potrzebujemy „od zera” uczyć się słuchania – choć i od tej reguły zdarzają się wyjątki – nie oznacza jednak, że jest to umiejętność dana nam z góry, której doskonalenie nie wymaga od nas żadnego wysiłku. Wręcz przeciwnie, świadome odbieranie wszystkich otaczających nas dźwięków jest rzadką umiejętnością, której nauka wymaga otwartej głowy i sporych nakładów pracy."

"Naszego słuchu nie wyostrzymy poprzez trening ciała podobny do tego, jakiego wymaga bieganie czy śpiew. Nie możemy już ulepszyć czułej „aparatury”, w którą wyposażyła nas natura. Możemy za to nauczyć się czytać dźwięki ze zrozumieniem, nastroić nasze zmysły, otworzyć się na bodźce słuchowe. Nie mam tu jednak na myśli klasycznego „kształcenia słuchu” – obowiązkowego przedmiotu w szkołach muzycznych (nauki rozpoznawania skal, akordów, interwałów, harmonii). Chodzi o coś zupełnie innego, o uświadomienie sobie znaczenia wszystkich dźwięków w naszym codziennym życiu, wykształcenie w sobie umiejętności głębokiego słuchania, zaufanie własnym uszom. Ten proces przebiega w naszym umyśle, polem treningu „czyszczenia uszu” – jak nazwał ten typ ćwiczenia ich wynalazca i ideolog, Kanadyjczyk, R. Murray Schafer – jest więc nie bieżnia czy sala prób, a nasza wyobraźnia."

Jaki to ma związek z ideą programu "filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!"? Otóż i w tym przypadku, kiedy po raz pierwszy za sprawą programu wybieracie się Filharmonii, może ona okazać się mało atrakcyjna. Jednak w miarę jej poznawania, ponownych odwiedzin i kolejnych koncertów oraz "czyszczenia uszu", koncerty symfoniczne mogą okazać się wreszcie miłą alternatywą dla codziennych muzycznych atrakcji.

Nie bójcie się więc korzystać z darmowych koncertów i odbierajcie darmowe bilety na "muzyczny trening ucha"!

Cały artykuł dostępny pod poniższym linkiem:
http://muzykotekaszkolna.pl/wiecej-o-muzyce/kreslic-mapy-uchem-komponowac-na-piechote/

Rys. Henry Vandyke Carter, „Anatomy of the Human Body: Inner Ear” (1918)

drukuj
[^]