Inauguracja w Operze i Filharmonii Podlaskiej - miniatura

Inauguracja w Operze i Filharmonii Podlaskiej

27 października w Sali Koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej, odbyło się pierwsze z trzech zaplanowanych spotkań inaugurujących VI edycję Programu filharmonia/ostrożnie, wciąga!!! w Białymstoku.

520 maturzystów z białostockich szkół ponadgimnazjalnych przyjęło zaproszenie na zorganizowaną i otwartą tylko dla nich próbę przed koncertem filharmonicznym. Każdy z jej uczestników miał okazje przyjrzeć się pracy dyrygenta Mykoła Diadiury. W trakcie próby zaproszeni przez Filharmonię goście poznali zasady uczestnictwa w Programie oraz wysłuchali fragmentów Tańców Symfonicznych Sergiusza Rachnaninowa.

Tegoroczni uczestnicy Programu w Białymstoku będą mogli wraz z osobą towarzyszącą bezpłatnie wybrać się na każdy z 20 koncertów organizowanych przez Filharmonię Podlaską w okresie od października 2017 do czerwca 2018. Dodatkowo chętni maturzyści będą mogli wziąć udział w tworzeniu nowego programu artystycznego Filharmonii Podlaskiej oraz pozostałych 8 filharmonii biorących udział w Programie na rok 2018/2019 głosując w plebiscycie na utwory muzyki klasycznej. Trzy spośród dziesięciu najwyżej ocenionych utworów znajdą się w kolejnym sezonie w programie Filharmonii. Plebiscyt rusza 1.11.2017 roku.

Dodatkowo chętni uczestnicy programu w Białymstoku będą mogli wziąć udział w spotkaniu z dyrygentem Maciejem Sztorem i porozmawiać z nim o filmowej muzyce symfonicznej przy okazji styczniowego koncertu poświęconego utworom znanym z takich filmów jak Władca Pierścieni, Gladiator czy Piraci z Karaibów.

fot. Jan Roguz