Gala wręczenia nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej 2015 - miniatura

Gala wręczenia nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej 2015

Kto zostanie Koryfeuszem Muzyki Polskiej 2015?

W środę, 11 listopada podczas uroczystej Gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, poznamy laureatów piątej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2015.

Laureaci wybrani przez polskie środowisko muzyczne odbiorą statuetki autorstwa prof. Adama Myjaka w trzech kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku oraz Nagroda Honorowa.

Gala będzie transmitowana na stronie internetowej www.koryfeusz.org.pl. Początek transmisji o godz. 19.00. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART.

O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej 2015 w kategorii Osobowość Roku rywalizować będą:
- saksofonista Paweł Gusnar,
- pianista jazzowy, kompozytor i aranżer Nikola Kołodziejczyk,
- kompozytor Paweł Mykietyn,
- kompozytor Marcin Stańczyk,
- dyrygentka Anna Szostak-Myrczek.

Muzycznym Wydarzeniem Roku zostanie jedno z pięciu nominowanych:
- Koncert i album „Requiem ludowe” w wykonaniu Adama Struga i zespołu Kwadrofonik, zamówione przez Program 2 Polskiego Radia,
- Otwarcie nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz Festiwal Otwarcia,
- Spektakl „Agrippina” G.F. Haendla w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie, zrealizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Barokowej „Dramma per musica”,
- Spektakle Teatru Wielkiego – Opery Narodowej „Jolanta” Piotra Czajkowskiego i „Zamek Sinobrodego” Beli Bartóka w reżyserii Mariusza Trelińskiego w Metropolitan Opera w Nowym Jorku,
- Zwycięstwo Viktorii Nowak w konkursie Eurovision Young Dancers 2015 – Eurowizji dla Młodych Tancerzy w Teatrze Nowym w Pilznie.

Ze względu na charakter Nagrody Honorowej, nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas Gali.

Wykonawcami koncertu uświetniającego Galę zatytułowanego „Polish Parade” będą: Viktora Nowak (zwyciężczyni Eurovision Young Dancers 2015), Włodek Pawlik (laureat Grammy 2014) oraz Dorota Miśkiewicz z zespołem w składzie: Artur Lesicki (gitara), Tomasz Kałwak (fortepian), Michał Kapczuk (kontrabas) i Robert Luty (perkusja). Artystom towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Michała Klauzy. W programie koncertu znajdą się kompozycje Henryka Warsa, Władysława Szpilmana, Jerzego Wasowskiego, Włodzimierza Nahornego i Włodka Pawlika. Szczegółowy program znajduje się na stronie www.koryfeusz.org.pl.

Organizatorem Gali jest Instytut Muzyki i Tańca oraz Program 2 Polskiego Radia.

Patronat medialny nad tegoroczną edycją nagrody objęli: Polskie Radio S.A., TVP Kultura, Rzeczpospolita, Polskie Centrum Informacji Muzycznej Polmic.pl, Jazz Forum, Jazzarium.pl, JazzPress oraz MuzykaTradycyjna.pl.